OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT ()

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki                
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOW.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom...


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


AUTORZY

Kontakt


STRONY WWW

Linki

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

Hotele w dawnych Korszach

   Korsze jako jeden z głównych węzłów kolejowych dawnych Prus Wschodnich (gdzie krzyżowały się dwie główne magistrale kolejowe Północna z Berlina przez Olsztyn, Korsze, Wystruć i dalej aż do Petersburga i Południowa z Królewca przez Korsze, Kętrzyn, Ełk, Białystok i dalej aż do Odessy) miały 3 hotele w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego.

Na marginesie wspomnieć należy, że w budynku dworcowym mieściła się restauracja serwująca różne gorące i zimne dania. Sławę na całe prawie Niemcy zyskała zupa – „grochówka po korszeńsku” („Erbsensuooe a la Korschen”), która figurowała też np. w menu głównego dworca we Frankfurcie. Była to wyśmienita, bardzo szybko przyrządzana zupa z kawałkami szynki gotowanymi na parze, bardzo syta i niedroga.

   Przed 1945 r. w Korszach były 3 hotele. Najbliżej dworca znajdował się „Hotel Korsze” (Hotel Korschen – fot. 1). Naprzeciwko tego hotelu stał drugi Hotel „Niemiecki Dom” (Hotel Deutsches Haus – fot. 2). O ile pierwszy budynek hotelowy stoi po dzisiaj przy ul. Mickiewicza 2, o tyle drugi został zniszczony przez żołnierzy radzieckich w styczniu 945 r. po zajęciu przez nich miasta. Dzisiaj w miejscu tego hotelu znajdują się niewielki skwerek z fontanną i kormoranem. Trzeci hotel nazywał się „Hotel Centralny” („Zentral Hotel”) i stał przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Mickiewicza i Wolności (przed 1945 r. Hinden- burgstrasse i Deutchestrasse). Łatwo się wiec można domyślić, że dawny hotel „Centralny” to dzisiaj budynek Urzędu Gminy i Miasta Korsze (części) oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Należy nadmienić, co wtedy było sprawą oczywistą, że wszystkie hotele (podobnie jak i budynki mieszkalne) były własnością prywatną.

I tak właścicielami nieistniejącego dzisiaj hotelu „Niemiecki Dom” (Deutsches Haus) była rodzina Wölky (ostatnimi właścicielami byli Fritz, widoczny na fot. 2 i jego syn Willy).

Na zakończenie ciekawostka z czasów I wojny światowej związana z hotelem i jego właścicielem. Otóż w 1912 r. Fritz Wölky zawarł z wojskiem umowę, że wszyscy żołnierze pojawiający się i przebywający w Korszach stołować się będą właśnie w jego hotelu. Tak się też stało. Ale wybuchła wojna w 1914 r. W czasie kiedy Fritz Wölky wyjechał po zaopatrzenie Rosjanie zajęli Korsze dnia 12 sierpnia 1914 r. i splądrowali oraz zniszczyli hotel ( nie tylko – spalili dworzec, pocztę, wysadzili wieżę ciśnień i podpalili wiele domów). Kiedy właściciel wrócił do Korsz zastał miasto zniszczone, a w hotelu przewalały się sterty zniszczonej pościeli i bielizny. W części restauracyjnej musiał brnąć przez góry liści laurowych, pieprzu, soli i wielu innych towarów kolonialnych, bowiem wszystko to zostało wyrzucone z szuflad na ziemię. W samym mieście Rosjanie spalili 28 sierpnia 1914 r. duży wojskowy skład żywności oraz podpalili: dworcowy skład węgla. Przez długie tygodnie płonęły zwęglone zapasy. Dopiero na Boże Narodzenie 1914 roku wypaliły się ostatnie resztki. Po wyparciu Rosjan z Korsz hotelarz Fritz Wölky na mocy porozumienia z wojskiem mógł znowu otworzyć punkt żywienia. Wybudował ponownie „kuchnię wojenną”, w której żywiło się wielu żołnierzy przewijających się do końca wojny w Korszach.

 

  Źródła:

1). „Hotele w dawnych Korszach” Gazeta Życie Kętrzyna nr.2 / 2000 rok. oprac. Tadeusz Korowaj.

 

 

POWRÓT