OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki               
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach         ZS w Sątocznie
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOWARZYSZENIA

KSSK "Otwarte Drzwi"


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


WŁAŚCICIEL

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

WANDA WIELICZKO ODZNACZONA KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

  dodano:31.05.2017

Dziewięć osób odebrało 25 maja 2017 r. w siedzibie białostockiego Oddziału IPN Krzyże Wolności i Solidarności przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wśród odznaczonych jest mieszkanka Korsz Wanda Wieliczko emerytowana nauczycielka.

Kiedy 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono stan wojenny byłam dyrektorką szkoły w Sątocznie. I od razu mnie zwolniono za działalność opozycyjną. Bo wszyscy nauczyciele należeli do „Solidarności”, a szkoła strajkowała - opowiada Wanda Wieliczko z Korsz (woj. warmińsko-mazurskie). Przez to do 1986 roku miała problemy ze znalezieniem pracy. Jednak brała udział w akcjach protestacyjnych. Była też wiele razy zatrzymywana przez funkcjonariuszy SB. 

- Byliśmy młodzi i nie liczyliśmy się z tym co nam grozi. Nam sprawiało satysfakcję, że walczymy. I zwyciężyliśmy. Ci, którzy nas gnębili zostali pokonani - uśmiecha się pani Wanda. Jest wśród dziesięciorga działaczy opozycji solidarnościowej z Polski północno-wschodniej, którzy w siedzibie białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności. Wręczył je Jan Baster, wiceprezes IPN, zaś przyznał Andrzej Duda, prezydent RP. 

Wanda Wieliczko od października 1980 r. była członkiem NSZZ „Solidarność”. W marcu 1981 r. współorganizowała strajk w Szkole Podstawowej w Sątocznie. Jako nauczyciel i dyrektor szkoły dbała o wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i prawdy historycznej. Popierała nauczycieli, którzy swoją postawą i głoszonym poglądami przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu. Z powodu działalności opozycyjnej 16 XII 1981 r. została odwołana ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Sątocznie, a dwa dni później zwolniona z pracy. Do 31 VIII 1986 r. nie mogła znaleźć pracy z przyczyn politycznych. Pomimo tego wielokrotnie brała udział w akcjach protestacyjnych przeciwko systemowi komunistycznemu. Była kilkukrotnie zatrzymywana przez funkcjonariuszy SB.

Więcej informacji:

https://ipn.gov.pl/kwi/uroczystosci/603,Wreczenie-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-dzialaczom-opozycji-z-Polski-polnocno-w.html

http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/ipn-bialystok-bez-broni-sila-wlasnej-godnosci-honoru-i-odwagi-walczyli-z-komuna-wideo,12113898/

 

Źródło: www.poranny.pl

www.ipn.gov.pl