OGŁOSZENIA                           KSIĘGA GOŚCI                            FORUM                           CZAT

 

Strona Główna 

HISTORIA

Historia Miasta
Historia Gminy 
Zabytki               
Członkowie AK


GEOGRAFIA

Położenie i przyroda


DEMOGRAFIA

Ludność


WŁADZE 

Władze Miasta
Rada Miejska


OŚWIATA

ZS w Korszach         ZS w Sątocznie
Przedszkole


KULTURA

Biblioteka
Dom Kultury


PARAFIE

Rzymsko-katolicka
Prawosławna


ŚWIETLICE

Świetlica Caritas


STOWARZYSZENIA

KSSK "Otwarte Drzwi"


SPORT

MKS Korsze


GALERIE

Korsze wczoraj
Korsze dzisiaj


ROZKŁAD JAZDY

PKP
PKS


WŁAŚCICIEL

Kontakt


STRONY WWW

Linki

 

Witaj na Nieoficjalnej Stronie Miasta i Gminy Korsze!!!

MOK - WILEŃSKIM SZLAKIEM

  dodano:20.04.2015

 Miejski Ośrodek Kultury w Korszach był organizatorem dwudniowej wycieczki do Wilna i Trok. Wyjazd zainicjowany przez pracowników naszego ośrodka cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W wyjeździe wzięło udział 50 osób.

Po przyjeździe do Wilna spotkaliśmy się z naszą przewodniczką Aliną Obolewicz. To młoda i jak się okazało pełna profesjonalizmu osoba. Wspaniała przewodniczka, którą wszystkim serdecznie polecamy.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Cmentarz na Rossie. MATKA I SERCE SYNA. Taki lakoniczny napis widnieje na najważniejszym dla Polaków grobie na wileńskim Cmentarzu. To tam spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożone u stóp trumny jego matki. W tym ważnym dla nas miejscu złożyliśmy wieniec z biało – czerwoną wstęgą oraz zapaliliśmy znicze. W chwili zadumy pomodliliśmy się i ruszyliśmy na kolejne miejsca pamięci. Odwiedziliśmy również m.in. groby żołnierzy z Oddziałów gen. Żeligowskiego, groby żołnierzy polskich poległych w II Wojnie Światowej, groby słynnych przedstawicieli inteligencji polskiej, profesorów Uniwersytetu Wileńskiego i wielu słynnych Polaków.

Kolejnym punktem programu był barokowy Kościół Św. Piotra i Pawła – zwany „perłą wileńskiego baroku”. Widok z góry Trzech Krzyży również dla wielu zapadnie w pamięci. Trzy Krzyże to pomnik, którego autorem był autor Antoni Wiwulski - autor Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Po zwiedzaniu był czas wolny. Uczestnicy spacerowali uliczkami Wilna. Chętni wzięli udział we mszy św. w kościele p.w. Św. Teresy – Ostra Brama (w języku polskim).

Dzień drugi rozpoczęliśmy zakupami, mszą św. w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej (w języku polskim). Następnie zwiedziliśmy: Klasztor i barokową cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Ducha – miejsce przechowania relikwii trzech świętych prawosławnych męczenników. Ciekawym punktem w programie była "Cela Konrada" - unicki kościół Bazylianów i klasztor, w którym w czasach zaboru  rosyjskiego mieściło się więzienie dla działaczy antycarskich. W 1823 r. podczas procesu Filaretów, w jednej z celi zwanej później „Celą Konrada” przez 6 miesięcy był więziony Adam Mickiewicz, który opisał klasztor-więzienie w III części „Dziadów”. Naszej wycieczce zapadł również w pamięci  rynek starego miasta, ratusz, getto żydowskie. Modliliśmy się także w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym od 2005 r. znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” – pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego na świecie. Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki (niegdyś Pałac Biskupi), znany z utworów Mickiewicza, jako „pałac gubernatora”, tymczasowa siedziba Napoleona, Kutuzowa, Piłsudskiego. Zwiedziliśmy także: „Zaułek gotycki” – piękny gotycki kościółek  św. Anny, który to Napoleon Bonaparte chciał na dłoni przenieść do Paryża; kościół Bernardynów – kościół-twierdza obronna, ogniwo powstańców antycarskich; pomnik A. Mickiewicza. Na uwagę zasługuje Uniwersytet Wileński (założony przez króla Stefana Batorego), na którym studiowało lub wykładało wielu słynnych Polaków (Śniadeccy, Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Miłosz...). Na koniec zwiedziliśmy klasycystyczną Katedrę Wileńską, w niej znajduje się piękna barokowa kaplica, w której jest pochowany św. Kazimierz – patron Litwy. 

Odwiedziliśmy także Troki. W Trokach znajduje się zamek na wyspie jeziora Galwie – największa budowla obronna na Litwie. Po wielu emocjach i czasie wolnym udaliśmy się w kierunku Polski.

Dziękujemy serdecznie naszej wspaniałej przewodniczce Alinie Obolewicz, kierowcom z Firmy „Delux” - panom Leszkowi i Dymitrowi za bardzo sympatyczną atmosferę i „dobrą jazdę”. Dziękujemy właścicielce zajazdu, w którym gościliśmy.

Kolejna wycieczka już niebawem. Zapraszamy do uczestnictwa.

 

Tekst. Tomasz Lenkowski MOK

 

FOTO GALERIA

fot. Tomasz Lenkowski MOK